Historia kliniki sięga roku 1990, kiedy to w bieżącej lokalizacji prof. dr hab. med. Zofia Kuratowska założyła klinikę chorób wewnętrznych o profilu hematologicznym. W 1997r. kierownictwo Kliniki przejął prof. dr hab. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, pionier chemioterapii i przeszczepiania szpiku w Polsce, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie hematologii. Burzliwy rozwój Kliniki obejmował m.in. utworzenie programu transplantacji szpiku oraz pododdziału onkologii. Od 2018 r. Kliniką kieruje prof. dr hab. med. Grzegorz Władysław Basak.
Klinika oferuje obecnie szerokoprofilową opiekę nad chorymi na choroby układu krwiotwórczego i limfatycznego oraz nowotwory narządów litych. Świadczenia z zakresu chemio- i immunoterapii udzielane są w trybie stacjonarnym, jednodniowym oraz w poradniach specjalistycznych. Program transplantacji szpiku obejmuje wszystkie rodzaje zabiegów, włączając przeszczepienia autologiczne, allogeniczne od dawców rodzinnych, niespokrewnionych, haploidentycznych oraz przeszczepienia krwi pępowinowej. Ośrodek jest w trakcie akredytacji do prowadzenia terapii komórkowych limfocytami CAR T. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym dla chorych na zespoły mielodysplastyczne (MDS) oraz ostre białaczki.
Zajmujemy się chorymi holistycznie, wiele uwagi poświęcając profilaktyce i leczeniu powikłań. Duży nacisk kładziemy na komunikację z chorym i rodziną, promując wspólne podejmowanie decyzji. Pod względem dydaktyki i aktywności naukowej, Klinika zajmuje czołowe pozycje w rankingu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.